FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Tłumienie pomieszczeń nagraniowych / odsłuchowych / próbowni Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Budyniopotwor
Moderator



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: inąd

PostWysłany: Nie 18:12, 04 Lip 2010 Powrót do góry

Chcę się zając niezwykle istotnym tematem tłumienia pomieszczeń przeznaczonych do pracy z dźwiękiem, a przy okazji obalic bądź potwierdzic parę mitów z tym związanych.

Materiały

1. Wytłoczki do jajek.

Zauroczenie tym materiałem przez wiele kapel i realizatorów dźwięku (amatorów, nie mówię o profesjonalistach bo oni nie używają z zasady takich metod) jest całkowicie bez sensu. charakterystyka materiału nie pozwala na dobre wytłumienie pomieszczenia. wytłaczanki jajeczne rozpraszają tylko wysokie tony i częśc średnich. Prawie nie ingerują w niższe pasma fali akustycznej. Nie pochłaniają dźwięku, dodatkowo koszmarnie wyglądają. żeby były skuteczne, należy zastosowac jeszcze inne materiały, najlepiej wysokopuszyste, ale równie dobrze można to zrobic i bez wytłaczanek i efekt będzie podobny, a nawet zyskamy nieco miejsca.

2. Gąbka

Istnieje wiele rodzajów gąbki akustycznej. Różnią się one gramaturą i występują w wielu kształtach i grubościach. najbardziej popularne sa tzw. "piramidki" na które składa się podstawa z gąbki o grubości 1-2cm oraz ustawione obok siebie rzędami graniastosłupy o podstawie kwadratu. Również one mają różne wysokości (od 1 do aż 9cm) Niestety jest to materiał niebywale drogi jeśli chodzi o amatorskie zastosowania, aczkolwiek cechuje się dużą skutecznością w zakresie wysokich, średnich i częściowo niskich częstotliwości. Dźwięk zostaje pochłonięty i nie przedostaje się na zewnątrz pomieszczenia (oprócz niskiego pasma)

3. Koce i dywany

Jeden z najtańszych sposobów na tłumienie pomieszczeń. Skutecznośc jest w porównaniu z gabką niższa, jednak przy nakładzie pieniężnym (zazwyczaj stare koce lub kawałki dywanów lub wykładzin każdy znajdzie u siebie w domu lub u rodziny) jednak bardzo zadowalająca. Przy zastosowaniu grubszych, wielowarstwowych materiałów, skutecznośc dodatkowow wzrasta i rozszerza się pasmo, które jest pochłaniane przez takie kotary. Estetyka nie jest powalająca, ale przy mniej zużytych materiałach wygląda to nieźle. Zresztą, wszystko wygląda lepiej niż wytłoczki...

4. Wełna mineralna

Często stosuje się wełne mineralną w celu odizolowania pomieszczenia od reszty domu / sąsiadów. W tym celu trzeba zbudowac specjalne stelaże na ścianach z drewnianym ożebrowaniem i w tak przygotowane ściany nalezy ułożyc / upchnąc wełne mineralną i zakryc nową warstwą płyt gipsowo-kartonowych lub płytami osb lub mdf. W ten sposób mamy zapewniony spokój sąsiadów, a co za tym idzie brak najśc policji lub służb specjalnych okolicznej tłuszczy. Niestety nie rozwiązuje to problemu kiepskiej akustyki wewnątrz pomieszczenia. W środku nalezy zastosowac jeden ze znanych sposobów na tłumienie ścian, jednak odczujemy pewną poprawę brzmienia, zwłaszcza w zakresie basów. Metoda bardzo pomaga w tłumieniu i izolacji przy korzystaniu z innych sposobów bezpośrednio na ściany.

5. Szkło.

Jeśli komus zalezy na dobrej izolacji pomieszczenia to świetnym materiałem jest szkło. Najlepiej zamurowane w ścianach, bądź poprostu do nich przytwierdzone. Bardzo dobrze izoluje niskie pasma, choc niewiele osób o tym wie. Metoda dośc rzadko stosowana, bo wiąże się z pewną ingerencją w konstrukcję budynku, ale warta zapamiętania.

6. Gąbka tapicerska.

Sprytnym manewrem dla muzyków lub dźwiękowców z mniej zasobnymi portfelami jest zastąpienie gabki akustycznej taka przeznaczoną dla przemysłu tapicerskiego. Jej właściwoścli tłumiąco-izolacyjne są własciwie identyczne, jednak jest sporo tańsza i łatwo dostępna w hurtowniach z materiałami meblarskimi i tapicerskimi.

7. Beton

Świetnie niskie tony tłumi beton. Tak samo cegły i różnego rodzaju pustaki. To dośc oczywiste, ale może ktoś o tym nie wie.

8. Owata tapicerska.

Kolejny materiał prosto z hurtowni tapicerskiej. Jest to wata stosowana jako wypełniacz w kołdrach, poduszkach i siedziskach krzeseł i foteli. Cechuje się niesamowitą puszystością, jest bardzo lekka, dodatkowo kosztuje mniej niż gąbka. Słyszalnego porównania jej do innych materiałów nie mam, jednak wiem, że stosuje się ją do tłumienia kolumn głośnikowych, co mówi samo za siebie. Owata wygląda estetycznie, a jak miło przytulic się do takiej puchatej ściany! Very Happy

9. Panele akustyczne

Istnieją na rynku drogie panele akustyczne, stosowane w przemyśle i aranżacjach sal koncertowych, konferencyjnych, kin, teatrów. Ich skutecznośc jest bardzo wysoka w zakresie całego pasma, jedkan nie są przeznaczone dla zwykłych zjadaczy chleba.

Patenty:

1. "Pokój w pokoju"

Czasem w celu odizolowania pomieszczenia buduje się specjalną konstrukcję z drewnianych listew i płyt ściennych wewnątrz istniejącej sali, która tworzy mniejsze pomieszczenie, nie stykające się ścianami z głównym pokojem i zapewnia izolację powietrzną między tymi pomieszczeniami. Sposób dośc sprytny, ale drogi, pracochłonny i czasochłonny, a w celu zwiększenia skuteczności niestety trzeba zastosowac inny, dodatkowy sposób tłumienia i izolacji ścian.

2. Warstwy wytłumiaczy o różnej gęstości

Jeśli mamy sporo materiałów takich jak koce, dywany, drewno itp. wtedy warto położyc je na ściany warstwami, przy czym nalezy pamiętac, aby kolejna warstwa miała możliwie odmienną gęstośc od poprzedniej, np. dywan, na nim płyta drewniana, na tym koc lub gąbka. W tedn sposób fala dźwiękowa, przebijając się przez różne materiały traci moc i zazwyczaj jeśli dociera na zewnątrz budynku, to mocno osłabiona, bądź prawie lub wcale niesłyszalna.

3. Dyfuzory

Dyfuzor to urządzenie mające na celu pochłonięcie i zatrzymanie niskich częstotliwości. Najczęściej spotykane w kinach, teatrach, salach konferencyjnych. Rozwiązanie popularne ze względu na wysoką skutecznośc w szerokim paśmie oraz profesjonalny i estetyczny wygląd. Widział ktoś w kinie podziurawione ściany? To są właśnie dyfuzory. Do amatorskich rozwiązań nie muszą się sprawdzic bo do ich budowy stosuje się specjalne obliczenia własciwe dla danej sali, jednak można się pobawic i podziurawioną wiertarką płytę umieścic w rogu pomieszczenia, dzięki czemu powinno to zmniejszyc rezonans niskich częstotliwości w tym właśnie miejscu.

4. Pułapki basowe

Bardzo ważną rzeczą w tłumieniu pomieszczeń jest dbanie o kąty. w rogach gromadzi się najwięcej basu i wszystko zaczyna dudnic. jak się tego pozbyc? To proste - pozbyc się kątów. W tym celu trzeba umieścic większą ilośc gąbki i sprawic, żeby zniknęło załamanie między dwiema stykającymi się ścianami. Mozna tez zastosowac inny materiał (na przykład zafoliowaną wełnę mineralną) lub dyfuzor. Pozbycie się nadmiaru basów z kątów pomieszczenia bardzo pozytywnie wpływa na całokształt brzmienia fali.

5. Nierównomierne rozłożenie materiałów

Jeśłi posiadamy różne materiały lub jeden o różnych kształtach (na przykład ścinki gabki) nalezy je rozłożyc na ścianach w taki sposób, aby zajmowały calą powierzchnię, jednocześnie pamiętając o tym, aby jedne wystawały ponad drugie i nie tworzyły jednolitej ściany. To dodatkowo rozprasza dźwięk, poprawiając charakterystykę.

Są również inne ciekawe pomysły i materiały, które można zastosowac przy wytłumianiu naszej pracowni, mam nadzieję, że równiez się podzielicie swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i wiedzą na ten temat. Wszystko, co opisałem pochodzi z moich własnych źródeł i większośc ze sposobów sam ocenialem metodą doświadczalną.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Vershor
Moderator



Dołączył: 24 Cze 2010
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Płock

PostWysłany: Nie 21:55, 04 Lip 2010 Powrót do góry

Kiedyś już to czytałem gdzieśVery Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Budyniopotwor
Moderator



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: inąd

PostWysłany: Nie 22:13, 04 Lip 2010 Powrót do góry

Jak babcię kocham, sam to wszystko napisałem. na podstawie moich doświadczeń i niczego więcej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
expo
Nowy



Dołączył: 15 Maj 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:57, 15 Maj 2014 Powrót do góry

Info w temacie: Lepsza akustyka. Lepszy wygląd.

FILM: na youtube o tytule Mila-wall Acoustic deutsch

Więcej na temat ściany akustycznej na stronie mba-worldwide pod odnośnikiem mila-wall-acoustic-en

mila-wall


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin